Hobbit

Hobbit je detský fantazijný román od anglického autora J. R. R. Tolkiena. Bol zverejnený 21. septembra 1937 za širokého kritického ohlasu, bol nominovaný na medailu Carnegie a udelili mu cenu New York Herald Tribune za najlepšiu beletriu pre mladistvých. Kniha zostáva populárna aj dnes a uznáva sa ako klasika v detskej literatúre.

Hobbit nasleduje putovanie domáceho milujúceho hobbita Bilba Bagginsa, aby získal podiel na poklade stráženom drakom Smaugom. Bilba cesta odnesie z ľahkého, vidieckeho prostredia do zlovestnejšieho územia.

Príbeh je rozprávaný vo forme epizodického hľadania a väčšina kapitol prináša konkrétnu tvorivosť alebo typ stvorenia Tolkienovej geografie. Bilbo získava novú úroveň zrelosti, kompetencie a múdrosti tým, že akceptuje nemilosrdné, romantické a dobrodružné stránky svojej povahy a uplatňuje svoj rozum a zdravý rozum. Príbeh dosiahne svoj vrchol v bitke päť armád, kde sa mnoho z postáv a tvorov z predchádzajúcich kapitol znovu objavilo, aby sa zapojili do konfliktu.

Osobitný rast a formy hrdinstva sú ústrednými témami príbehu spolu s motívmi vojny. Tieto témy viedli kritikov k tomu, aby v priebehu prvej svetovej vojny videli Tolkienove vlastné skúsenosti ako nástroj pre formovanie príbehu. Autorské vedecké poznatky o germánskej filológii a záujme o rozprávky sa často označujú ako vplyvy. Vydavateľ bol povzbudený kritickým a finančným úspechom knihy a preto požiadal o pokračovanie.

Bilbo Baggins, titulárny protagonista, je úctyhodný, vyhradený hobbit. Počas svojho dobrodružstva Bilbo často doma odkazuje na obsah svojej spálni a želá si, aby mal viac jedla. Kým nájde kúzelný prsteň, je to viac batožina ako pomoc. Gandalf, ambulantný čarodejník, predstavuje spoločnosť Bilbovej spoločnosti trinástich trpaslíkov. Počas cesty sprievodca zmizne na bočných pochôdzkach, o ktorých sa skoro zmýšľajú, len aby sa znova objavili v kľúčových okamihoch príbehu. Thorin Oakenshield, hrdý, pompézny vedúci spoločnosti trpaslíkov a dedič zničeného trpasličieho kráľovstva pod osamelou horou, robí veľa chýb vo svojom vedení a spolieha sa na Gandalfa a Bilba, aby ho dostali z problémov, ale neskôr sa ukáže byť mocným bojovníkom. Smaug je drak, ktorý dávno zradil trpasličie kráľovstvo Thorinovho starého otca a spí na obrovskom poklade.

Sprisahanie zahŕňa množstvo ďalších znakov rôzneho významu, ako je dvanásť ďalších spoločností trpaslíkov; dva typy elfov: oba závažnejšie typy bojovníkov. Vystupujú škriatkovia žijúci v zlej jaskyni; Lesní obyvatelia obrovských pavúkov, ktorí môžu hovoriť; Obrovské a hrdinské orly, ktoré tiež hovoria; Zlí vlci, ktorí sú spojení so škriatkami; Gollum, podivné telo žijúce v podzemnom jazere; Beorn, muž, ktorý môže prevziať medveďovu formu; A Bard Bowman, krutý, ale úctyhodný lukostrelec z mesta Lake.

Gandalf prinútil Bilba, aby hostil párty pre Thorina a jeho skupinu trpaslíkov, ktorí spievajú o obrovskom poklade draka Smauga. Keď končí hudba, Gandalf odhalí mapu s tajnými dverami do hory a navrhuje, aby Bilbo slúžil ako zlodej expedície. Trpaslíci sa zmocňujú myšlienky, ale Bilbo, rozhorčený, sa napriek tomu sa pripojí.

S pomocou prsteňa, ktorý mu dáva neviditeľnosť, Bilbo uniká a znovu sa spojí s trpaslíkmi, čím zlepšuje svoju povesť u nich. Spoločnosť vstupuje do čierneho lesa bez Gandalfa. Bilbo najprv zachráni trpaslíkov pred obrovskými pavúkmi a potom z komnát elfov. Pri pohľade na osamelú horu sú cestovatelia privítaní ľudskými obyvateľmi jazerného mesta, ktorí dúfajú, že trpaslíci naplnia proroctvá o smrti Smauga.