Súkromná banka

Súkromné ​​banky sú bankami vo vlastníctve buď jednotlivca alebo generálneho partnera s obmedzenými partnermi. V takomto prípade sa veritelia môžu pozerať na celý majetok banky, ako aj na všetky aktíva jediného majiteľa alebo všeobecných partnerov. Tieto banky majú vo Švajčiarsku dlhú tradíciu, ktorá sa datuje do roku 1685. Súkromné ​​banky majú aj v Spojenom kráľovstve dlhoročnú tradíciu, v ktorej podnik C. Hoare & Co. pôsobí od roku 1672.

V Európe bolo mnoho súkromných bánk, ale väčšina z nich sa stala súčasťou spoločností, takže termín je zriedka pravdivý. Dnes sa termín súkromná banka môže vzťahovať aj na finančnú inštitúciu špecializujúcu sa na finančné poradenstvo a služby pre osoby s vysokou čistou hodnotou, známe aj ako privátne bankovníctvo. Súkromné ​​banky sa môžu na rozdiel od štátnych (alebo znárodnených, söka lån) bánk vo všeobecnosti odvolávať na neštátne banky vo všeobecnosti, ktoré prevažovali v komunistických, socialistických a niektorých sociálne demokratických štátoch v 20. storočí.

Banque Privée Edmond de Rothschild S.A. je súkromná banka so sídlom v Ženeve vo Švajčiarsku. Zameriava sa výlučne na správu majetku pre súkromných a inštitucionálnych klientov. Je súčasťou skupiny Edmond de Rothschild Group. Je uvedená na Švajčiarskej burze. Banka bola založená v roku 1923 pod názvom Banque Privée. V polovici 60. rokov ju kúpil Edmond Adolphe de Rothschild a začlenil sa do LCF Rothschild Group (teraz Edmond de Rothschild Group). Po smrti Edmonda Adolpheho de Rothschilda v roku 1997 jeho syn Benjamin de Rothschild prevzal vedenie spoločnosti.

Julius Bär Group Ltd. je švajčiarska súkromná banková skupina. Má pobočky vo viac ako 20 krajinách. Švajčiarsko a Ázia sú dva najväčšie trhy s ústredím v Zürichu. Julius Baer zamestnáva viac ako 5300 pracovníkov na celom svete. Skupina spravuje majetok pre súkromných klientov z celého sveta. Služby firmy pozostávajú hlavne z riadenia majetku a investičného poradenstva. Banka poskytuje produkty prostredníctvom platformy otvorenej architektúry, ako aj obchodovanie s cennými papiermi a devízami. Akcie skupiny Julius Baer Group sú kótované na švajčiarskej burze SIX Swiss Exchange a tvoria súčasť Švajčiarskeho trhového indexu (SMI) z 20 najväčších a najlikvidnejších švajčiarskych akcií. Firma sa datuje do roku 1890, keď založil výmenný úrad Ludwig Hirschhorn a Theodor Grob. Joseph Michael Uhl a Julius Bär sa pripojili v roku 1896, keď odišiel Theodor Grob. V roku 1901 získal Julius Bär banku a zostal partnerom až do roku 1922. Hans E. Mayenfisch sa stal členom banky 1. júla 1913 ako partner a bol aktívny až do roku 1947. Synovia Juliusa Bära sa stali tiež partnermi. 4. generácia sa podieľala na vedení banky s Raymondom Bärom od roku 1988 do roku 2012, naposledy ako predseda predstavenstva spoločnosti Michael Bär nastúpil do banky v roku 1992 a pôsobil vo viacerých vyšších prevádzkových funkciách, naposledy ako člen výkonného výboru skupiny do roku 2005. V septembri 2005 prebral Julius Bär nezávislú súkromnú banku Ferrier Lullin, spoločnosť Ehinger & Armand von Ernst, Banco di Lugano a správcovskú spoločnosť Global Asset Management od švajčiarskeho bankového gigantu UBS AG, aby sa stala jednou z najväčších nezávislých spoločnosti na správu majetku vo Švajčiarsku – smslån utan uc. UBS získala takmer 21% akcií spoločnosti ako súčasť dohody, ale v máji 2007 predala svoj podiel na financovanie spätného odkúpenia akcií.